Logo

Jeotermal

Geothermal Baslik Yazi

BM Jeotermal Grubu, jeotermal aramacılık ve enerji projeleri alanında, tek noktadan anahtar teslimi saha ve proje geliştirme, uygulama ve işletme hizmetleri verebilen, sektörün önde gelen jeotermal tedarikçisi konumundadır.

BM Grubu’nun alanında uzmanlaşmış şirketleri, tam ölçekli aramacılık ve saha geliştirmeden, 3 boyutlu rezervuar modellemeleri, karotlu, konvansiyonel ve yönlü sondajlar, kuyu tamamlama ve workover operasyonları, akış testleri ve santral ön mühendislik çalışmalarına kadar çok geniş bir yelpazedeki görevleri üstlenebilmektedir.

Grubunu 2004 yılından beri jeotermal aramacılık ve enerji alanında yürüttüğü agresif yatırım hamlesi, BM’yi Türkiye jeotermal yatırımları konusunda en tecrübeli gruplardan birisi konumuna taşımıştır. BM’nin jeotermal portföyünde 3 lisans, 6 proje, 10 jeotermal saha keşfi bulunmaktadır.

BM’nin Gümüşköy Jeotermal Elektrik Santrali Aydın’da bulunmakta olup 182 C° sıcaklığa sahiptir. 13.2 MWbrüt kurulu güç kapasitesine sahip tesisin ilk etabı Mayıs 2013 tarihinde, ikinci etap ise 2014’de devreye alınmıştır. Proje bünyesinde jeotermal arama, keşif sonrası rezervuar geliştirme, uzun dönem akış testleri ve kapasite tayini, santral tasarımı ve yapım çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Sahada, 24 ton/gün kapasiteli CO2 üretim tesisi de bulunmaktadır.

Gümüşköy Jeotermal – Concentrated Solar Power (CSP) Hybrit Projesi Ortaklar, Aydın’da yer alan 13,2 MWbrüt kurulu güç kapasitesindeki Gümüşköy JES ile Güneş panellerinin kombine çalışması üzerine yapılmış bir Ar-Ge projesidir. 2014 yılında CSP (Yoğunlaştırıcılı Güneş Enerji Santrali) üzerinden ilave ısı enerjisi üretecek 200 kWth kapasitesinde bir pilot sistem kurulmuş ve santrale eklenmesine esas testler yapılmıştır. 1,5 MWe gücündeki solar sistem yatırımının gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

BM bir diğer projesi ise Seferihisar, Aydin bulunmakta olup yaklaşık 170 °C sıcaklığa sahip Seferihisar rezervuarı üzerinde gerçekleştirilen bir jeotermal enerji santralidir. Kurulu gücü 27 MW olacağı düşünülen proje bünyesinde jeotermal arama, keşif sonrası rezervuar geliştirme ve ön kapasite tayini çalışmaları gerçekleştirilmiştir.

Bunların yanı sıra jeotermal sondaj kuleleri ve yan ekipmanları üreten (Petrotek; www.petrotekglobal.com) ve sondaj müteahhitliği ve kuyu hizmetleri veren (Pars; www.parsdrilling.com) ve eğitim ve danışmanlık hizmetleri veren (Pusula R&D, www.pusulard.com) şirketlerimiz de, jeotermal alanındaki diğer yatırımcılar için yüksek değer yaratan kaliteli ürün ve hizmetler sunmaktadır. Detaylar için lütfen BM Oilfield bölümüne bakınız.